Habartovský festival 2013

03.06.2013 16:28

A tak to má další, v pořadí 6. ročník Habartovského festivalu, za sebou. Festivaly pořádám už sedmnáct let (Chodovský poplach, Folkoloč - karlovarská sekce), takže už bych měl mít za ta léta výraz pokrového hráče. Musím ale přiznat, že letošní přehlídka FTC skupin byla nejmokřejší a nejstudenější za ta léta. Tolik vody nepamatuju. Leckjaký obyvatel města Chodova by mohl mít pocit, že si vymýšlím, protože stav deště a tenkrát i padajících větví, odklízených hasiči, byl na stejné úrovni jako na letošním "habartově". Jenže necelou hodinu před zahájením, vysvitlo slunce a hřálo až do zapadnutí. A to se letos nestalo. Přestalo pršet včas (kolem půl šesté), ale ochlazení nedovedlo občany města na Baník. Dorazilo jich jen několik desítek. Viz zpráva z novinek.cz:

***************************************************************************************************************************************************

6. ročník Habartovského fesťáku v pátek 31.5.2013 opět zmoknul

Hlavní organizátor festiválku Radek Exner s nepřízní přírody v Habartově již tak trochu počítá, ale to, že jsme kvůli ní byli nuceni přesunout oslavy Dne dětí, jejichž tradiční součástí se hudební přehlídka již stala, i jemu udělalo notnou čáru přes rozpočet. Nasmlouvané kapely již nešlo odvolat.

 

 

 Habartov, ostatně stejně jako většina území naší republiky, byl značně zmáčený. Dokonce ještě v den konání 6. ročníku folkové a country přehlídky nazývané Habartovský fesťák v pátek 31. května přibylo díky několika vydatným přeháňkám pěkných pár milimetrů srážek.     A zatímco jindy již v areálu TJ Baník Habartov krátce po poledni panoval velmi čilý ruch, tentokráte se zde vinou operativního přesunutí oslav Dne dětí na 28. června, pohyboval pouze dvorní zvukař festiválku- Jirka Tyrk se svými pomocníky, aby sestavili pódium a připravili zvukařskou techniku, která zajistí pro kapely i posluchače bezchybný zvuk.

 

    Kolem šesté hodiny, nakdy byl stanoven začátek produkce, se přeci jen obsah mraků již zcela přemístil na zem a po dalších pět hodin se déšť již neobjevil. Vystřídal ho však citelný chlad, jenž muzikantům znatelně znepříjemňoval ovládání jejich nástrojů. Moderování akce se ujal Pepa Štross, který přivítal těch několik otrlých posluchačů a který pak následně prostřednictvím svého mluveného projevu bavil diváky a uváděl jednotlivé kapely.

 

Ze začátku to vypadalo tak, že hláška, kterou moderátor v úvodu pronesl, totiž že tento ročník ponese podtitul "muzikanti sobě", bude bezezbytku naplněna. Nakonec však, snad i díky tomu, že vstup je na festival volný, si přišlo skvělou muziku poslechnout několik málo desítek skalních příznivců výše uvedených hudebních žánrů.

 

   ... a nabídka  i tentokrát to byla velmi pestrá. Z pódia postupně zazněl tradiční i moderní folk, písničkářská tvorba, bluegrass a v neposlední řadě i nefalšovaná trampská muzika. Před posluchači se od šesti do jedenácti hodin vystřídalo celkem šest kapel. Program zahajovala skupina DRC z Ostrova, po níž převzala štafetu folkrocková formace Aftersix z Plzně. Poté přinesl trochu toho tradičnějšího kumštu písničkář Pepa Štross z Klášterce nad Ohří a na něj pak navazovala kapela Hluboké nedorozumění z Prahy. Pátým vystupujícím se stala pořadatelská skupina Bodlo Chodov. Celý fesťák završila svými skladbami legenda mezi trampskými kapelami Roháči z Lokte. Tito muzikanti s jistými obměnami v osazenstvu spolu hrají již 38 let, a tak na jejich hudebním mistrovství to bylo znát. I jejich písničky se kromě spousty dalších často hrají u táborových ohňů, a i proto se sem tam ozval nějaký ten hlas z publika, který si známou melodii notoval spolu s hudebníky.

 

   Kolem jedenácté hodiny bylo dohráno. I navzdory vodě a chladu se šestý ročník uskutečnil a my všichni, kteří jsme mu byli přítomni, jen doufáme, že sedmička, která se u jeho názvu objeví příští rok, mu přinese štěstí v podobě příznivějších povětrnostních podmínek, ketré snad přispějí k tomu, že prostor vymezený pro diváky bude obsazen do posledního místečka.

 

   V samotném závěru je nutné splnit ještě jednu příjemnou povinnost. Pořadatelé tímto děkují městu Habartov a firmám Sokolovské uhelné, právnímu nástupci a.s. a Stamoza za finanční podporu, bez níž by se tento festival jistě nekonal.

 

Mgr. Aleš Plevka, místostarosta Habartova

 


Tvorba www stránek zdarma Webnode